Expoziční bracketing při focení panoramat

Vytvořeno 5. 2. 2021

Panoramatické fotografie se často fotí v horách nebo na místech kde potřebujeme širší úhel záběru.

Ukáži vám krok po kroku jak vytvořit hezkou panoramatickou fotografii.

Panorama

Nejdřív si naplánujme, co chceme fotit, v mém případě jsem chtěl fotit náš nejvyšší vrchol Sněžku přes Obří důl, několik týdnů jsem čekal na ideální podmínky, a když se zdálo, že to může vyjít vyrazil jsem.

Doporučuji být na místě s dostatečným předstihem. Plánované foto místo projít a udělat si představu odkud fotit. Odložím batoh, vezmu foťák do ruky a zkouším různé kompozice.

Jedna z nejhorších věci, co můžete udělat po příchodu na místo je rozdělat stativ a připevnit foťák a cvakat. Způsobí to dvě věci. Na místě zůstanete a už nezměníte kompozici. Fotíte stejný záběr furt dokola a doma u PC zjistíte, že to není ono.

Já doslova běhám po krajině a zkouším. V hlavě mám několik variant… jako první volbu udělám panorama a když pak budu stíhat a pokusím se zachytit nějaký detail. Při této fotografii jsem zvolil borůvčí jako popředí, střední motiv je obří důl a nakonec je náš vrchol Sněžka s hezkým východem slunce.  Divák by měl procházet celým snímkem.

Až teď rozkládám stativ a snažím se zachytit tu kompozici, kterou jsem měl při volném pohybu rukou.

Je nutné, skoro až povinností v případě focení panoramat mít stativ v rovině.

Nafotit celé panorama není otázkou vteřiny tak je potřeba se zamyslet kde budu začínat a kde končit.

Jelikož se mě v levé straně snímku snažilo vylézt slunce do záběru, začínal jsem z této strany. Důvod je jasný, chci zachytit tu atmosféru východu slunce! Začínat z druhé strany je velké riziko, že se atmosféra vytratí.

Zaostřím a poté vypnu autofokus aby nedošlo během snímání k přeostřování.

Na fotoaparátu mám nastavený MANUÁLNÍ režim a tak se věnuji expozici. Přes živý náhled vidím aktuální nastavení. Scéna bude určitě s vysokým dynamickým rozsahem a tak zapínám expoziční bracketing o třech krocích s rozsahem 1EV. Rychle si projdu celou scénu zleva doprava a zpět. Kontroluji histogram a vracím se do výchozí pozice, mám vše připravené. Už jen čekám na ten správný moment, kdy se sluce vydere z mraků a rozzáří ranní krajinu.   

Nastal ten správný čas a začínám fotit, mačkám dálkovou spoušť a závěrka udělala 3 snímky stejného záběru s jiným expozičním nastavením, rychle posunu fotoaparát víc doprava, nechám si tam přesah zhruba 20-30 procent.

Části scény panoramatického snímku

Znovu mačkám spoušť a pokračuji dál, dokud nemám celou scénu hotovou. Mám vyfoceno.

Přejdeme k úpravě snímků

Fotografie importujeme do PC a všem doporučuji si je co nejdříve roztřídit. Za půl roku vám tyto soubory nebudou nic říkat, ani vlastně proč jste to tak fotili.

Takže fotky mám ve složce, označím je všechny a otevřu v Camere Raw (Photoshop nebo Lightroom).

Vybrání snímku

Uložení do formátu TIFF

Provedu základní úpravy, které synchronizuji pro všechny fotografie. Exportuji do TIFFu a soubory otvírám v programu PTGUi (placený software – jeden z těch nejlepších na trhu.) Lightroomu od nějaké nové verze umí spojit podobným způsobem.

Zpátky do PTGUi

Všechny soubory otevřu v PTGUi a následně program spojí všechny fotografie do jedné

Přes projekci upravím spojení a kompozici a exportuji do PSB souboru, který upravuji ve Photoshopu

PTGUi export finálního panoramatického snímku

Poslední úpravy ve Photoshopu

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOP 5 fotografií roku 2020

TOP 5 fotografií roku 2020

Můj výběr TOP 5 fotografií za rok 2020Připomenutí letní Šumavy. Jedno z nejlepších míst na foceni noční oblohy??. Cesta na tohle...